تبلیغات
عوارض ناشی از خودارضایی - خود ارضایی پیشگیری و درمان


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :شاهین
تاریخ:پنجشنبه 18 خرداد 1391-04:10 ب.ظ

خود ارضایی پیشگیری و درمان

روش‌های پیشگیری
حتما شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید: پیشگیری مقدم بر درمان است، جمله‌ای بسیار دقیق و سنجیده، راننده‌ای كه همیشه قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و به نكات ایمنی توجه می‌كند، هیچ وقت گرفتار تصادف و خطرات ناشی از آن نمی‌شود و لازم نیست هزینه‌های سنگین جانی و مالی بپردازد. شخصی كه با رعایت توصیه‌های بهداشتی‌، جلوی بیماری را می‌گیرد، نه مجبور است هزینه‌های سنگین درمانی را بپردازد و نه لازم است سهتی‌ها و درد‌های بیماری را تحمل كند.
همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری، همیشه امكان پذیر است،‌ ولی راه درمان برخی بیماری‌ها مثل ایدز و برخی از سرطان‌ها هنوز كشف نشده است و عاقبتی جز مرگ ندارد. پس عاقلانه و منطقی این است كه همیشه به دنبال پیشگیری باشیم تا به بیماری و سختی‌های آن دچار نشویم.
علاوه بر این‌ها، یك اختلال و بیماری هر چند قابل درمان هم باشد، ولی بسیاری از اوقات اثرات آن باقی می‌ماند و فرد را عذاب می‌دهد، دقیقا مثل یك اتومبیل كه اگر در یك تصادف چب كند، صافكاری و نقاشی هر چند خیلی هم تمیز باشد، باز هم نمی‌تواند آن ماشین را مثل روز اولش كند. دوستان عزیز، خودارضایی هم، چنین داستانی دارد . در این فصل به برخی از روش‌های پیشگیری از خودارضایی اشاره می‌كنیم. امید است با به كار بردن آنها از این دام خطرناك به راحتی عبور كنید و آینده تحصیلی، شغلی، خانوادگی و از همه مهم‌تر آینده معنوی خود را تضمین نمایید.
ورزش‌
نوجوان، آتشفشانی از انرژی و نوجوانی، دوره فعالیت و جنب و جوش است. اگر این انرژی پتانسیل به طور صحیح مدیریت نشود، مشكلاتی را برای نوجوان ایجاد می‌كند كه یكی از آنها خودارضایی است. یكی از راه‌های مهار و تعدیل این انرژی ورزش است. البته منظور از ورزش‌ در این‌جا، ورزش‌هایی است كه به علت تحرك بالا در آنها، انرژی فرد تخلیه می‌شود و خستگی جسمی به همراه دارد. جالب اینجاست كه در بین نوجوانان ورزشكار، موارد كمتری از خودارضایی گزارش شده است. علتش هم روشن است، ورزش باعث دفع انرژی زاید بدن و تعدیل قوای جنسی می‌شود و زمینه خودارضایی را تا حدود زیادی از بین می‌برد.
همچنین ورزش، علاوه بر اینكه سلامت جسمانی فرد را تضمین می‌نماید، او را از نظر روحی و روانی هم سرزنده و شاداب می‌كند. ورزشكاران به همان مقدار كه از فایده‌های جسمی ورزش صحبت می‌كنند، از فوائد روحی و روانی آن نیز سخن می‌گویند. ورزشكاران معمولا نسبت به افراد كم تحرك، اضطراب و افسردگی كمتری احساس می‌كنند و آرامش بیشتری دارند. هما‌ن‌طور كه قبلا گفتیم یكی از علل خودارضایی، اضطراب و نگرانی است، ورزش با كم كردن اضطراب و ایجاد آرامش، سهم بسزایی در جلوگیری از خودارضایی دارد.
فایده دیگر ورزش این است كه استقامت نوجوان را در برابر مشكلات و سختی‌ها افزایش می‌دهد. به ویژه ورزش‌های سختی مثل كوهنوردی كه با خطرات و فراز و نشیب‌هایی همراه است، سرسختی و مقاومت نوجوان را در برابر كشش و جاذبه گناهان زیاد می‌كند و او به راحتی اسیر گناه نمی‌شو.
علاوه بر موارد بالا، ورزش‌های انرژی بر (مانند شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی سریع و....) نوجوان را برای یك خواب آرام و شیرین آماده می‌سازد. خوابی كه باعث رفع خستگی و آرامش اعصاب می‌شود و این بسیار مهم است. نوجوانانی كه كم تحرك هستند، معمولا شب‌ها دچار بی‌خوابی و یا بدخوابی هستند و نمی‌دانند با انرژی‌های مصرف نشده خود چه كنند. این انرژی‌ها برای آنان مشكل ساز است و ممكن است آنها را به سمت خودارضایی سوق دهد، برای اینكه سستی و تنبلی، نوجوان را از ادامه فعالیت‌های ورزشی‌اش باز ندارد، بهتر است كه از ورزش‌های گروهی استفاده كنند تا از همراهی دوستانش كسب انگیزه كند.
تنظیم برنامه خواب
خواب واستراحت اگر مفید و به اندازه كافی باشد، باعث آرامش جسمی و روانی فرد می‌شو د و در سلامت و ی و جلوگیری از انحرافات اخلاقی نشق مهمی ایفا می‌كند. امام علی می‌فرمایند:
به درستی كه خواب، سبب تسلط قوای ذهنی و استواری و قوت بدن است.
به منظور پیشگیری از خودارضایی، بهتر است نوجوان در تنظیم برنامه خوابش به راهكارهای زیر توجه نماید و تا جایی كه می‌تواند آن را اجرا كند:
شبها زمانی به رختخواب برود كه كاملا خسته و آماده خواب است. اگر به طور كامل خسته نشده باشد، به ناچار مدتی را در رختخوابش بیدار می‌ماند و چون افكار و اندیشه‌های شهوانی معمولا در این مواقع به سراغ نوجوان می‌آیند، ممكن است برای رهایی از فشار این افكار دست به خود ارضایی بزند. به این منظور بهتری است در صورت امكان در طول روز نخوابد تا در اثر خستگی ناشی از فعالیت‌های روزانه، شب زودتر و راحت‌تر به خواب برود. اگر با وجود عدم خستگی،باز هم مجبور است به رختخواببرود (مثلا به علت قوانین داخل خانه) كتابی را كه به آن علاقه دارد بردارید و مشغول مطالعه آن شود تا خستگی بر او غالب شود و خوابش ببرد.
اگر ممكن است قبل از خواب كمی ورزش كند، تا هم انرژی‌اش تخلیه شود و هم خستگی بر او غلبه كند تا خواب راحتی داشته باشد.
هنگام هجوم افكار جنسی، برخیزد و موقعیتش را تغییر دهد، مثل وضو بگیرد، كمی قدم بزند، مطالعه كند و یا...
صبح‌ها از خواب كه بیدار شد، سریع از رختخواب بیرون بیاید و در حال بیداری در رختخواب نماند،‌ سیلوانوس استال: یكی از روانشناسان در این باره می‌گید: به یاد آورید كه بامدادان، بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان خیز است. پیكر را سست و ناتوان سازد و وسوسه‌های شوم در دل برانگیزد.
هیچ گاه به همراه فرد دیگری در یك رختخواب ویا زیر یك لحاف نخوابد.
اگر در خوابگاه دانش آموزی به سر می‌برد لازم است به هنگام خواب از شوخی‌های كلامیو بدنی كه ممكن است باعث تحریك شهوت گردد اجتناب شود.
دمای اتاقی كه در آن می‌خوابد نابید خیلی گرم باشد. این مسأله معمولا باعث كسالت وی شده، زود برخاستن او را با مشكل روبرو می‌كند .
اتاقی كه در آن می‌خوابد از تصاویر تحریك كننده خالی باشد.
حتما قسمت اصلی خوابش را در شب قرار دهد، خواب روزانه به هیچ عنوان جای خواب شب را نمی‌گیرد، حتی اگر به لحاظ زمانی برابر با آن باشد. خدای مهربان آرامش و آسایش را در شب قرار داده است. پژوهش‌های علمی صورت گرفته بر روی هشت پرستار در یكی از بیمارستان‌های آلمان ثابت كرده است كه خوابیدن در روز نمی‌تواند بی‌خوابی شب را جبران كند و خواب روز، حتی در اتاقی ساكت و بدون سر وصدا و تاریك، از نظر كیفیت دارای مزایا و ویژگی‌های خواب شب نیست. علاوه بر این تا می‌تواند سعی كند اول شب بخوابد و تا دیر وقت بیدار نماند. آزمایش‌های محققان نشان می‌دهد نیاز انسان به مرحله چهارم خواب، یعنی خواب عمیق، بیشتر است و این مرحله از خواب بیشتر در نیمه اول شب رخ می‌دهد.
اگر احساس می‌كند بی خوابی او ناشی از یك بیماری است، به پزشك مراجعه كرده و این مشكل را برطرف نماید.
سعی كند خود را عادت دهد كه همیشه به پشت بخوابد و هیچ وقت بر روی شكم نخوابد. خوابیدن بر روی شكم وضعیت نامناسبی را برای دستگاه تنفسی، معده و دستگاه تناسلی ایجاد می‌كند.
رختخوابی كه روی آن می‌خوابد خیلی گرم و نرم نباشد.، این كار باعث می‌شود بدنی ورزیده و نیرومند داشته باشد و كمتر تحریك جنسی شود.
از خوابید با لباس زیر، نیمه عریان و یا لباس‌های خیلی نرم پرهیز نماید.
به هیچ عنوان در اتاقی جداگانه و در تنهیی نخوابد، حتی اگر اتاق مستقلی دارد، برای خواب به جایی برود كه دیگران هم هستند و اگر مجبور شد در اتاق خودش بخوابد، در اتاقش را طوری باز بگذارد كه در معرض دید دیگران باشد.
حتما موقع خواب مثانه خالی‌ باشد. برای این كار لازم است قبل از خواب به توالت برود.
همیشه سر و دست‌ها از زیر پتو یا لحاف بیرون باشد.
در حد امكان، سعی كند توصیه‌های دینی را در مورد خواب انجام دهد، كارهایی مثل وضو گرفتن قبل از خواب، بررسی كارهایی كه در طول روز انجام داده، تلاوت چند اآیه از قرآن با تأمل، به سمت قبله خوابیدن ( طوری كه به پهلوی راست بخوابد كه صورتش رو به قبله باشد) این كارها تأثیر زیادی در ایجاد فضای معنوی دارد و ذهن و قبل انسان را از افكار شیطانی و منحرف حفظ می‌كند.
تنظیم برنامه غذایی
خورد زیاد برخی غذاها در سنین نوجوانی، شهوت را تحریك كرده، مشكل ساز میشود، نوجوانی كه به دنبال حفظ كردن خود از تحریكات جنسی و انحرافات اخلاقی است. لازم است برنامه غذایی‌اش را هم كنترل و مدیریت كند به همین منظور پیشنهاداتی در اینجا مطرح می‌شود كه ایمدواریم راهگشا باشد:
حتی المقدور سعی شود غذای شب، سبك و زودهضم باشد و در ابتدای شب صرف شود، یعنی بین شام و خواب فاصله باشد.
شب‌ها از غذاهایی كه مثانه را پر می‌كنند كمتر استفاده شود.
تا جایی كه می‌شود از غذاهای دارای طبیعت گرم كه تحریك كننده شهوت هستند، استفاده نشود و یا كمتر استفاده شود.
از غذاهایی كه در طول شب انسان را تشنه می‌كنند، كمتر استفاده شود.
از نوشیدن قهوه، نسكافه، چای زیاد و خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی كه خواب را مختل می‌كنند‌، پرهیز شود.
از پرخوری و پركردن معده پرهیز شود، پرخوری زیان‌های زیادی به همراه دارد، زیان‌هایی مثل كسالت و تنبلی، افزایش خواب، دل مردگی و قساوت قلب، بد بو شدن دهان، بالا رفتن هزینه‌های زندگی، پریشان شدن خواب، ایجاد بیماری‌های مختفل و... یكی دیگر از ضررهای پرخوری تحریك شهوت است. برای پرهیز از پرخوری به ما دستور داده شده است، زمانی كه به طور كامل سیر نشده‌ایم و هنوز میل به غذا داریم، از خوردن دست بكشیم.
فرار از تنهایی
همانطور كه در فصل اول ذكر شد، یكی از زمینه‌هایی كه فضا را برای خودارضایی آماده می‌كند تنهایی است. زیرا در تنهایی افكار و وسوسه‌های شیطانی به سراغ نوجوان می‌آید و او را به سمت گناه سوق می‌دهد. نوجون باید همیشه از تنهایی فرار كند. هیچ وقت تنها در خانه نماند. كارهایش را طوری برنامه ریزی كند كه اوقاتی كه در خانه سپری می‌كند، همیشه كسی در خانه باشد، در خانه هم سعی كند به تنهایی در اتاقی نباشد. برای مطالعه و كارهایی كه نیاز به تمركز دارد سعی كند از كتابخانه و سالن‌ها مطالعه استفاده كند و اگر امكانش نیست حتما درب اتاقی كه در آن مطالعه می‌كند باز باشد تا دیگران به راحتی بتوانند رفت و آمد كنند و او را ببینند.
قطع ارتباط با دوستان منحرف
گفتیم یكی از علت خودارضایی، دوستی و رفاقت با دوستان منحرف است. اگر نوجوان دوستان نابابی دارد، برای پیشگیری از ابتلا به خودارضایی حتما از این مارهای خوش خط و خال فاصله بگیرد تا از زهر‌های كشینده آنان جان سالم به در برد. باید در این موارد مهارت نه گفتن را فرا گیریم و به كار بندیم. از این كه ممكن است مسخره شویم و ما را بی‌عرضه بخوانند نهاراسیم و راهی را كه مطمئنیم درست است بپیماییم.
تا توانی می‌گریز از یار بد یار بد بدتر بود از مار بد
مار بد تنها تو را بر جان زند یار بد بر جان و بر ایمان زند.
البته چون انسان موجودی اجتماعی است و به داشتن روابط دوستانه با دیگران نیاز دارد، سعی كنید با پیدا كردن و نگهداشتن دوستان خوب و سالم، زمینه حضور افراد ناباب و مشكل آفرین را در حلقه دوستانتان از بین ببرید.
پرهیز از عوامل تحریك كننده
یكی از عوامل تهریك كننده شهوت در نوجوانان، دیدن تصاویر و صحنه‌های مستهجن است. میل جنسی در نوجوان در اوج خود قرار دارد، به همین خاطر دیدن عكس‌ها و صحنه‌های مبتذل، تأثیرات مخربی بر ذهن و روح نوجوان می‌گذارد، ضمن این كه ددن آنها اعتیاد آور است و نوجوان را به سوی خود می‌كشاند و در باتلاقی خطرناك فرو می برد. تصاویری كه دیده است دائما مقابل چشمانش مجسم می‌شوند و چون هیچ راه منطوقی و شرعی برای ارضای شهوتش پیدا نمی‌كند به سمت خودارضایی كشیده می‌شود. چشم چرانی صحبت غیر ضروری و شوخی كردن با نامحرم و همچنین صحبت در مورد مسائل جنسی و یا خواندن آنها از دیگر عوامل تحریك كننده شهوت می‌باشند كه باید از آنها اجتناب نمود. دوستی و ارتباط به اصطلاح عاطفی با جنس مخالف نیز از مواردی است كه شهوت را تحریك كرده، زمینه ساز ابتلا به خودارضایی است. به طور كلی می‌توان گفت، نوجوان برای جلوگیری از طغیان شهوتش باید جلوی مقدمات آن را بگیرد و كارهایی كه شهوت را تحریك می‌كند ترك كند. درست مثل كسی كه انباری پر از چوب یا كاغذ دارد. برای جلوگیری از آتش سوزی و ایجاد خطر، به او توصیه می‌شود نكات ایمنی را رعایت نماید. به عنوان مثال برای گرم كردن فضای انبارش از نفت یا بنزین استفاده نكند و یا سیگارش را در آنجا خاموش نكند، چرا كه اگر آتش سوزی اتفاق بیفتد، معلوم نیست بتواند جلوی گسترش آن را بگیرد و حتی اگر هم بتواند آتش را مهار كند، باز هم خساراتی بر او وارد خواهد شد. نوجوانی كه به هیچ عنوان چشم و گوش خودش را كنترل نمی‌كند به هر صحنه‌ای نگاه می‌كند هر فیلم و عكس و كلیپی را می‌بیند در روابطش با جنس مخالف حریمی برای خودش قائل نیست در محیط‌های آلوده به گناه حضور می‌یابد در مورد مسائل جنسی سخن می‌گوید و... نباید انتظار داشته باشد كه بتواند شهوتش را كنترل كند.
در چنین مواقعی بهتر است در صورت انجام دادن یكی از این كارها جریمه سنگینی برای خودش قرار دهد. جریمه‌ای كه نقش بازدارندگی داشته باشد و تلخی آن در ذهنش باقی بماند تا بار دیگر به سراغ آن كار نرود.
كنترل نگاه
چشم چرانی و نگاه‌های شهوت آمیز به نامحرم و حتی به محارم از عوامل تحریك كننده میل جنسی در افراد است. در مقابل یكی از مهارت‌های بسیار مهم و تأثیر گذار در كنترل غریزه جنسی، كنترل نگاه است. قرآن كریم در دو فرمان جداگانه به مردان و زنان مسلمان دستور می‌دهد كه نگاه خود را كنترل كرده به نامحرم خیره نشوند، برخی از زنان و دختران به اشتباه خیال می‌كنند كه دستور كنترل نگاه در برابر نامحرم فقط مخصوص مردان است، در حالی كه در دستورات دینی ما زنان هم از نگاه كردن به نامحرم منع شده‌اند در حالی كه در دستورات دینی ما زنان هم از نگاه كردن به نامحرم منع شده‌آند. ام سلمه همسر پیغمبر اكرم نقل می‌كند، پس از نازل شدن آیه حجاب روزی من و میمونه نزد رسول خدا بودیم كه ابن مكتوم نابینا وارد شد. حضرت به ما فرمود: پشت پرده قرار بگیرید، ما گفتیم: ای رسول خدا مگر نه این است كه او نابیناست و ما را نمی‌بیند؟ حضرت در پاسخ فرمود: آیا شما دو نفر هم نابینا هستید؟ آیا او را نمی‌بینید؟
كنترل چشم و نگاه علاوه بر این كه از طغیان میل جنسی جلوگیری می‌كند، فایده‌های دیگری از جمله برخورداری از آرامش فكری، اعتماد دیگران به فرد و چشیدن لذت ایمان و عبادت را به همراه دارد.
در مورد چشم چرانی و چگونگی اثرات آن بر ذهن و خیال انسان در فصل اول سخن گفتیم و نیازی به تكرار نیست.
كنترل خیال
همانطور كه حواس ظاهری نقش مهمی در تحریك میل جنسی دارند. فكر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. بعضی از نوجوانان در كنترل حواس ظاهری خود موفقند، ولی كنترل فكر و خیال را خیلی جدی نمی‌گیرند و از همین جا ضربه می‌خورند. دائما در خیال خود صحنه‌های غیراخلاقی را تجسم می‌كنند و همین امر ممكن است آنها را به سمت گناه سوق دهد. اما علی، در این زمینه می‌فرمایند:
هر كس زیاد به فكر گناهان باشد، عاقبت به سمت گناه كشیده می‌شود.
حضرت عیسی در كلامی دلنشین و زیبا گناه را به آتش و فكر گناه را به دود آن تشبیه فرموده است.
شعله آتشی كه در یك اتاق روشن است، حتی اگر اتاق را به آتش نكشد، سیاهی و دودش اتاق را خراب كرده باعث تیره شدن دیوارها و وسایل اتاق می‌گردد.
خوب است نوجوان، همیشه موضوعاتی برای فكر كردن در ذهنش داشته باشد، موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی و مذهبی و ... هر زمان كه افكار و تخیلات جنسی به ذهنش هجوم آوردند، با پرداختن به آن موضوعات خودش را از شر افكار و وسوسه‌های شیطانی نجات بخشد. همچنین می‌تواند با مطالعه كتاب‌های مورد علاقه، خیال و فكرش را مهار كند و در اختیار بگیرد.
مدیریت اوقات فراغت
پركردن و برنامه‌ریزی برای اوقاع فراغت معمولا یكی از مشكلاتی است كه افراد با آن روبرو می‌شوند. به دلیل تعطیلات زیاد نظام آموزش و پرورش این معضل در مورد نوجوانان بیشتر مطرح است. یكاری و نداشتن برناه برای اوقات فراغت آسیب‌زا است و آفت‌های زیادی به همراه دارد. انسان موجود عجیبی است و دائما ذهن و یالش فعالیت می‌كند. اگر فوه خیال آزاد باشد و انسان این نیرو را در اختیار خودش نگیرد، به فساد كشیده می شود. حضرت علی(ع) می‌فرمایند:
اگر نفس را به كاری مشغول نكنی، او تو را به خودش مشغول می‌سازد.
نفس انسان با خیلی از چیزها فرق می‌كند. یك انگشتر اگر برای مدتی روی طاقچه‌ای بی‌استفاده بماند اتفاقی نمی‌افتد ولی نفس انسان مثل انگشتر نیست، همیشه باید مشغولبه كاری باشد. اگر به او كار نداشته باشید، او شما را به آنچه كه دلش می‌خواهد وادار می‌كند، مثلا قوه تخیل را به كار می‌اندازد و همین خیالات است كه انسان را به هزاران نوع گناه می‌كشاند. پس برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت بسیار مهم است. هر نوجوانی باید برای اوقاع فراغتش به ویژه تعطیلات طولانی، مثل تابستان و ایام نوروز، برنامه داشته باشد. یاد گرفتن برخی حرفه‌ها یا هنرهایی مثل خوشنویسی، هنرهای رایانه‌ای، آموزش شنا، پرورش گل و سبزی در خانه، تولید محصولات هنری و یا تفریحات سالم چند نمونه از فعالیت‌هایی است كه نوجوان می‌تواند در اوقات فراغتش انجام دهد.
كار و اشتغال
در اسلام بی‌كاری نكوهش شده و كار به عنوان یك امر مقدس شناخته شده است. در حدیث آمده است كه خداوند مومنی را كه دارای یك حرفه است و بدان اشتغال دارد دوست دارد. اما كسی كه بیكار بگردد و بار خودش را بر دوش مردم بیندازد، مورد لعنت خداست. بیكاری یكی از مشكلاتی است كه خودش علت بسیاری از انحرافات و گناهان است. بیكاری به ویژه برای نوجوان كه منبع انرژی متراكم است و ذهنش پر است از افكار گوناگون، بسیار مشكل آفرین است و او را به سمت انحراف می‌كشاند، از طوری فكار و اشتغال به نوجوان كمك می‌كند تا این انرژی و نیرو را در مسیر درست صرف كند. علاوه بر این كار مانعی جدی برای گرایش به انحرافات اخلاقی است. موریس دبس روان شناس چنین می‌گوید:
اگر بكوشیم نوجانان و جوانان را به زندگی سالم و فعال عادت دهیم و آنها را از بیكاری و تنهایی دور كنیم با مرض خودارضایی مبارزه كرده‌ایم.
بسیاری از نوجوانان دانش آموز در ایام تعطیلات تابستان كه مدارس تعطیل است سر كار می‌روند و ضن یاد گرفتن یك حرفه و به دست آوردن درآمد اقتصادی، خودشان را از آفات بیكاری حفظ می‌كنند. این كار برای نوجوانانی كه به هر دلیلی ترك تحصیل كرده‌اند و یا پس از گرفتن دیپلم قصد ادامه تحصیل ندارند ضروری به نظر می‌رسد. البته توجه به این نكته ضروری است كه محیطی كه نوجوان برای كار انتخاب می‌كند، باید سالم و پاك باشد و خودش نوجوان را آلوده نسازد. در طول سال تحصیلی هم كه تراكم درس‌ها به نوجوان اجازه نمی‌دهد سر كار برود، می‌تواند فعالیت‌هایی را برای خودش برنامه ریزی كند.
كار و اشتغال علاوه بر اینكه باعث تخلیه انرژی‌های ذخیره شده و زائد بدن انسان می‌شود، نشاط و آرامش روانی وی را هم فراهم می‌كند. یعنی بهداشت روانی فرد را تأمین می‌كند. ولتر نویسنده معروف چنین می‌گوید:
هر وقت احساس می‌كند كه درد و رنج بیماری می خواهد مرا از پای درآورد، به كار پناه می‌برم و كار بهترین درمان دردهای درونی من است.
پاسكال دانشمند معروف فرانسوی هم می‌گوید:
مصدر كلیه مفاسد فكری و اخلاقی بیكاری است و هر كشوری كه بخواهد این عیب بزرگ اجتماعی را رفع كند، باید مردم را به كار وادارد تا آرامش كلی در وجود افراد برقرار شود.
روزه گرفتن
گفتیم یكی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به خودارضایی پرهیز از پرخوری است كه یكی از روش های ان روزه‌گرفتن است. روزه علاوه بر این كه نوجوان را در حصاری از معنویت قرار داده ،ا نرژی روانی او را به سمت هدف‌های والا جهت می‌دهد، همچنین باعث كاهش كالری ذخیرهش شده در بدن می‌گردد، در نتیجه انرژی حاصل از مواد غذایی در بدن كم می‌شودو این امر در كاهش میل جنسی موثر است. روزی شخصی خدمت پیمابر اكرم رسید و گفت به علت شرایط نامناسب مالی فعلا توانیایی ازدواج ندارم و از حضرت راهی برای مهار شهتش خواست. یكی از توصیه‌هایی كه پیامبر به او فرمودند این بود كه زیاد روزه بگیرد. در توصیه دیگری رسول اكرم چنین می‌فرمایند:
ای جوانان به شما سفارش می‌كند ازدواج كنید و همسری را برای خود برگزینید و اگر شرایط ازدواج را ندارید زیاد روزه بگیرید، زیرا روزه توان جنسی را كنترل و تعدیل می‌كند.
نوجوان اگر بتواند هفته‌ای یكی دو روز روزه مستحبی بگیرد برای كاهش غریزه جنسی‌اش بسیار مفید است. اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه گرفتن مهیا نیست، مقدار غذایش را كاهش و فاصله بین وعده‌های غذایی را افزایش دهد. روزه علاوه بر كاهش میل جنسی، فایده‌های دیگری هم دارد كه یكی از آنها تقویت نیروی تقوا در وجود فرد است. تقوا نیروی بازدارنده فرد در مقابل گناهان و آلودگی‌هاست. نیرویی درونی است كه همیشه همراه انسان است و او را از دست زدن به كارهای غیر شرعی و حرام بازمی‌دارد. یكی دیگر از آثار روزه گرفتن، تقویت نیروی اراده است كه در پیشگری از خودارضایی نقش مهمی را ایفا می‌كند.
بلند نگه داشتن موهای بدن
یكی دیگر از مواردی كه شهوت را كم می‌كند، بلند نگه داشتن موهای بدن است. در برخی از احادیث هم به این مطلب اشاره شده است. یكی از توصیه‌هایی كه پیامبر عزیزمان به فردی كه به خاطر بی‌پولی، توانایی ازدواج نداشت فرمودند این بود كه موهای بدنت را بلند كن. امام علی هم می‌فرمایند: افزایش مو در بدن شهوت را قطع می‌كند.
البته نوجوانی كه به این دستور عمل می‌كند باید به بهداشت بدنش اهمیت زیادی بدهد كه مبادا بر اثر بلند شدن موهای بدن میكروب ها و بیماری‌ها گریبانگیرش شود. علاه بر این پاكیزه نبودن نواحی اطراف عورت، باعث خارش آن موضع می‌شود و خود خاراندن ممكن است زمینه لذت بردن و در ادامه خودارضایی را فراهم كند.
نكاتی در مورد حمام رفتن
حمام یكی از جاهایی است كه زمینه ابتلا به خودارضایی در آن جا فراهم است. چون در زمان حمام رفتن، نوجوان تنهاست و گفتیم كه یكی از علل خودارضایی، تنهایی است. بعضی از نوجوانان به بهانه تمیزی و یا به علت داشتن وسواس، وقت زیادی را در حمام می‌گذرانند كه بسیار غلط است، نوجوان بهتر است برای حمام رفتن، به نكات زیر توجه نماید و آنها را به كار ببندد:
مدت حمام را تا جایی كه ممكن است كوتاه باشد و در صورت امكان از پانزده دقیقه بیشتر نشود.
در حمام به طور كامل عریان نشود و لباس زیرش را تا لحظه آخر بر تن داشته باشد.
از لیف و صابون زدن به اندام تناسلی اجتناب نماید و به شستن آن با آب كفایت كند.
از دست ورزی و بازی كردن با اعضای بدنش، به ویژه ناحیه آلت تناسلی خودداری نماید.
به هیچ عنوان به بدن خودش، به ویژه ناحیه آلت تناسلی نگاه نكند، (نه به طور مستقیم و نه در آینه).
در صورت نیاز به از بین بردن موهای زائد بدن، به جای تیغ از پودرهای بهداشتی موبر استفاده نماید.
از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان، به خصوص لباس زیر اجتناب كند.
استفاده از كش شوك
یكی از روش‌هایی كه برای پیشگیری مناسب است، توجه به آسیب‌ها و عوارض خودارضایی است. خوب است كه نوجوان عزیز زمانی كه مورد هجوم افكار شیطانی و تحریك كننده قرار می‌گیرد و شهوت به او فشار می‌آورد، كمی در مورد آسیب‌های خودارضایی فكر كند. ببیند آیا می‌ارزد برای رسیدن به لذتی زودگذر و موقت، آن همه عوارض و آسیب‌ها را به جان بخرد. برای این كار می‌تواند یك كش به دست خود ببندد و هر زمان كه مورد فشار میل جنسی قرار گرفت، چندین بار این كش را بكشد و رها كند. با این كار دردی در دستش احساس می‌كند و شوك خفیفی بر او وارد می‌شود و با این شوك به یاد ضرها و آسیب‌های این كار می‌افتد. ضررهایی كه برخی از آنها زندگی وی را مختل كرده، عاقبت خوشی هم به همراه نخواهد داشت.
پرورش و تقویت ایمان و معنویت
مواردی كه در بالا ذكر شد، در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان هشوت موثر و راهگشایند. اما شاید مهم‌ترین عامل پیشگیری از انحرافاتی مثل خودارضایی، پرورش معنویت و تقویت ایمان باشد. ایمان یك نیروی درونی است كه فد را در مقال گناهان و لغز‌ش‌ها بیمه كرده، از او محافظت می‌نماید. اگر نوجوان با تمام وجود باور كند كه تمام كارهایی كه انجام می‌دهد و حتی فكرهایی كه در ذهن دارد، زیر ذره‌بین است و خدا مراقب اوست و لحظه‌ای از او غفلت نمی‌كند شرم و حیا به او اجازه نمی‌دهد كه مرتكب گناه شود. اگر باور داشته باشد كه این كار ضررهای معنوی و سرانجام بدی در پی دارد. هیچ وقت به سراغ این كار نمی‌رود تا زمانی كه نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد هیچ ضمانتی برای دوری از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد، به خصوص در وضعیت كنونی كه عوامل تحریك كننده شهوت، بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی ضروری است نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارورو كند. نماز، دعا و خواندن قرآن از جمله كارهایی هستند كه فرد را در این راه یاری می‌كنند. قرآن در مورد نماز می‌فرماید:
همانا نماز انسان را از زشتی‌ها و گناه باز می‌دارد.
اگر ما در هر روز حداقل پنج وعده دوش بگیریم و خودمان را تمیز كنیم، آیا میكروب‌ و آلودگی‌ای در بدنمان باقی می‌ماند؟ نماز تقریبا چنین حالتی دارد. نمازهای پنج گانه، كه بر ما واجب است، و همچنین نمازهای مستحبی، انسان را از آلودگی‌های روحی پاك كرده، سپری هستند در برابر گناهانی كه سلامتی روح ما را تهدید می‌كنند. امام علی می‌فرمایند:
نماز دژی است در برابر حملات شیطان
طبیعتا نماز وقتی این ویژگی را دارد كه انسان سعی كند آداب و شرایط آن را رعایت كند.
روش‌های درمان
با تمام راهكارهایی كه برای پیشگری از ابتلا به بیماری‌ها گفته میشود باز هم عده‌ای به دلایل مختلف گرفتار بیماری می‌شوند. در این جا چاره‌ای جز به كار بردن روش‌های درمانی وجود ندارد. در مورد خودارضایی هم چنین است برخی از نوجانان به دلایل مخلتفی از جمله بی‌اطلاعی از زیان‌ها و عوارض این كار و یا دلایلی كه در فصل اول ذكر شد، گرفتار خودارضایی شده‌اند. این‌ها باید تمام انرژی و توان خود را برای درمان خودارضایی به كار ببندند. تمام نكاتی كه در فصل گذشته در مورد راه‌های پیشگیری گفته شد، دقیقا در مورد درمان خودارضایی هم كاربرد دارند و ما به دلیل جلوگیری از تكرار، از بیان دوباره آنها خودداری می‌كنیم. ولی نوجوانی كه در صددد ترك این عادت ناپسند می‌باشد، باید مو به مو آنها را به كار ببندد. علاوه بر این در این فصل به نكات جدیدی اشاره خواهیم كرد:
اعتقاد به درمان پذیری
اولین قدم برای حل هر مشكلی این است كه باور داشته باشیم مشكلمان قابل حل است. اگر از همان ابتدا بر این باور باشیم كه این مشكل حل شدنی نیست، تلاشمان بی‌فایده است و راه به جایی نمی‌برد. در درمان این كار نباید ناامیدی بر ما غلبه كند. نورمن وینسنت پیل‌ روانشناس آمریكایی چنین می‌گوید: هرگز كلمه نمی‌شود را به كار نبرید، زیرا كاربرد این كلمه یعنی قبول آن خوب است در این جا به برخی از نامه‌های افرادی كه با توكل بر خدا و تلاش خودشان موفق به ترك خودارضایی شده‌اند اشاره‌ای داشته باشیم:
به شكرانه الهی موفق شدم این عادت ناپسند را تماما ترك نمایم... .موضوعی كه در این میان دریافتم این بود كه من می‌تواند در لحظات حساسی كه وسوسه‌های شیطان به سراغم می‌آید، به آن پاسخ منفی بدهم و این كه من حداقل اراده برای مقابله با وسوسه‌های شیطان را در خود می‌بینم و می‌توانم با ایستادگی به تدریج آن را تقویت نماید. در این میان راهنمایی‌های پایانی شما در آخرین مكاتبه بسیار كارآمد و موثر بود و به نسبت پاسخ‌های قبلی تأثیگذارتر بود. من هم اكنون در حال بازیابی هویت خود هستم این كه چه كسی هستم چه اهدافی دارم و در حال حاضر چه باید بكنم كه البته در این مسیر مطالعه آثار شهید مطهری بسیار سودمند بود... من فكر می‌كنم كه اگر به وظایف فردی و اجتماعی‌ام عمل نماید خداوند مرا به بهترین شكل ممكن حمایت خواهد نمد و بهترین سرنوشت را برایم رقم خواهد زد.
می‌خواستم تشكر كنم! با انجام روش‌هایی كه ذكر كردید توانتستم از این عمل شنیع دست بردارم.
تابستان سال سوم دانشگاه آنروز زیباترین روز بهاری زندگانی‌ام بود بعد از نماز ظهار دست‌هایم را به سوی درگاهش بلند كردم و با تمام وجود فریاد زدم خدااااااااااااااااااااااا می‌خواهم آدم شم خدااااااااااااااااااا ! كمكم كن و جوابم را بده! یادم است آن راز این تصمیم از اعماق قلبم بند می شد و به درگاه حضرت دوست می‌رفت. نمی‌دانم آن لحظه بین من و خدا چه گذشت ولی آن شب را برای نماز شب از خواب بلند شدم. الله اكبر! با تمامم وجود شروع كردم به خواندن نماز و در تمام نماز عاشقانه گریستم و با او درد دل كردم. نمازی كه دلم می‌خواست هیچ گاه پایان نپذیرد. روز اول تیر ماه همه نمازهایم با اذان شروع شد و شب دوباره در خلوت تنهایی‌ام با خدا عاشقانه راز و نیاز كردم و گریستم و كمك خواستم.... الان هفت ماه است كه موفق شده‌ام با كمك خدا این عمل را ترك كنم. می‌دانم كه اگر اراده كنم می‌توانم همین روند را ادامه دهم....
با استعانت از خداوند و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت و جدیت خودم خود را از این گناه به مرور زمان دور كردم و با وجود همه سختی‌های ترك این گناه موفق به ترك شدم.
لذا با جدیت از آن لحظه تصمیم به ترك گناه گرفتم و با دعا و نیایش به درگاه خداوند خود را كم كم از این گناه دور كردم و عهد كردم كه دیگر به سراغ این گناه نروم. الحمد لله! با عنایات امام زمان موفق به ترك این گناه در همان سن هفده، هجده سالگی شدم، از آن به بعد هم سعی در به دست آوردن روحیه، توجه بیشتر به معنویات و اعتقادات پیدا كردم.
تدریجی بودن درمان
تدریجی بودن درمان از نكات مهمی است كه باید مورد توجه فرد مبتلا قرار گیرد. نوجوانی كه چند ماه و یا چند سال گرفتار این مشكل بوده،نباید از خودش انتظار داشته باشد كه در عرض چند روز یا چند هفته بتواند این كار را ترك كند، همین كه به تدریج بتواند از تعداد دفعات آن بكاهد، پیشرفت خوبی كرده است. همان طور كه قبلا اشاره كردیم، یكی از عوارض خودارضایی اعتیاد به این است. كسی كه به خودارضایی عادت كرده باشد، برای درمانش نیاز به زمان دارد، درست مثل كسی كه معتاد به مواد مخدر شده باشد. چنین شخصی نباید در درمان عجله كند و اگر بعد از مدتی دید هنوز مشكلش حل نشده، نباید ناامید گردد. درمان مشكلی كه به صورت عادت درآمده است، در زمان كوتاه، معمولا غیر ممكن و یا خیلی مشكل است. گاهی اوقات درمان خودارضایی حداقل به همان میزانی كه فرد مبتلا به این كار بوده نیازمند زمان است البته گاهی اوقات هم فرد با اراده قوی خودش پس از سال‌ها ابتلا به خودارضایی در عرض مدت كوتاهی این كار را ترك می‌كند. پس شتاب‌زده و مأیوس نشویم و از میدان نبرد مبارزه بیرون نرویم.
اگر نوجوان مبتلا به خودارضایی بتواند درمان این مشكل را تحت نظر یك مشاور دلسوز، مذهبی، امین و كاردان پیگیری نماید و مراحل درمانی را با راهنمایی‌های او قدم به قدم طی كند، قطعا موثرتر خواهد بود، تجربه تعدادی از مبتلایان نشان می‌دهد كه این روش با موفقیت بیشتری همراه است.
تقویت اراده
شاید مهم‌ترین نكته در درمان خودارضایی، اراده و خواست خود فرد باشد. اگر نوجوان مبتلا نخواهد خودش را درمان كند، می‌تواند با قاطعیت گفت كه درمان امكان ندارد. ولی اگر خودش اراده كرد این مشكل را حل كند، بر هر مانعی غلبه خواهد كرد و قعطا موفق خواهد شد، چرا كه خواستن توانستن است. هیچ مانعی نمی‌تواند در برابر اراده انسان مقاومت كند. البته اراده همانند نهالی است كه باید آن را پرورش دهیم تا به مرحله ثمردهی برسد. به عبارتی دیگر، اراده تقویت شدنی است.
گاهی اوقات نوجوان تمام‌ راه‌های پیشگیری و شیوه‌های درمان را می‌داند، ولی اراده‌اش را برای ترك خودارضایی ضعیف است. یكی از شایع‌ترین حالاتی كه نوجوانان مبتلا به خودارضایی در خودشان می‌یابند، این است كه اراده شان چنان ضعیف شده كه نمی‌توانند تصمیم جدی بر ترك این كار بگیرند یا این كه تصمیم می‌گیرند ولی نمی‌توانند این تصمیم را عملی كنند و به آخر برسانند. بعضی از نوجوانان مبتلا به خودارضایی می‌گویند دیگر اراده‌ای برای ترك این كار در ما باقی نمانده است، ولیا ین حرف غلط است. ممكن است اراده اسنان ضعیف شود ولی هرگز از بین نمی‌رود. نشانه‌اش هم این است كه نوجوان این عمل را در حضور دیگران انجام نمی‌دهد. یعنی هنوز این اراده را دارد كه برخی مواقع و در برخی جاها به این كاردست نزدند. اما باید این اراده را دارد كه برخی مواقع و در بخریجاها دست به این كار نزند. اما باید این اراده ضعیف را تقویت كند. برای تقویت اراده شیوه‌های متخلفی ذكر شده است كه به برخی از آنها اشاره می‌كنیم:
یكی از كارهای اساسی برای تقویت اراده، تلقین جملاتی است كه به فرد نیرو و انرژی روانی می‌دهد. یعنی هر روز جملاتی كه انرژی مثبت دارند در ذهنتان مرور كنید و حتی به زبان بیاورید. جملاتی مانند: من اراده لازم برای انجام كارهایم را دارم. هیچ چیز نمی‌تواند اراده‌ام را متزلزل كند. اراده‌ام هر روز محكم‌تر می‌شود، باید موفق شوم، زیرا موفقیت از آن نیرومندان است. و ..... همچنین در كارهای سخت و دشوار هم تلقین را فراموش نكنید. فیلیس سیمولك چنین می‌گوید: به كار بردن و نگار كلمات منفی، مخرب و ویرانگر است. این كلمات قفل‌هایی هستند كه بر درهای ورودی هر راه حلی زده می‌شود تا ما را برای شكست آماده كند و برعكس كلمه آری به هیجانمان می‌آورد، تحرك می‌بخشد و چنان فعال می‌شویم كه مشكلمان را حل خواهیم كرد. ویكتور پوشه، روان شناس طفرانسوی، در مورد خودارضایی می‌گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: من به خوبی می‌توانم این عادت بد را از خود دور كنم، من می‌توانم. این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
برای تقویت اراده باید از پراكنده كاری و آشفتگی دركارهایتان پرهیز كنید. كارهای متنوع و مختلف علاوه بر این كه انرژی ما را پراكنده می‌سازند، موجب به هم ریختگی فكری هم می‌شوند. پس بكوشید به كارهایتان تمركز و انسجام ببخشید.
سعی كنید كارهایی را كه بر عهده می‌گیرد، ناتمام رها نكنید و آنها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید. كارهای نیمه تمام، باعث می‌شوند‌ فرد، خودش را انسانی بی‌اراده و یا دارای ضعف اراده تصور كند و دیگر قدرت بر عهده گرفتن فعالیت‌ها و مسوولیت‌های مخلتف را نداشته باشد. قبل از انجام هر كاری كمی درباره آن كار و توانایی‌ها و استعدادهای خودتان بیاندیشید و اگر توانایی انجام آن كار و تمام كردنش را ندارید، از اول آن را بر عهده نگیرید.
هرگز دركارها ناامید نشوید و تا جایی كه می‌توانید تلاش كنید. همیشه به خود بگویید: هنوز برای تسلیم شدن زود است، من هرگز تسلیم نمی‌شود.
كلمه غیر ممكن را از صفحه ذهنتان پاك كنید.
هر روز صبح حداقل بیست دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین ورزش كنید.
ترك گناه و مخالفت با وسوسه‌های شیطان، نقش بسیار موثری در تقویت اراده دارد. ویلیام جیمز روان شناسی معروف آمریكایی چنین می‌گوید: یك نه گفتن به یك عادت بد، موجب می‌شود شخص برای مدتی تجدید قوا كند و بدین وسیله ضعف اراده خود را به تدریج برطرف سازد.
مقید باشید هر روز تعدادی معین از آیات قرآن را تلاوت كرده ترجمه آنها را هم بخوانید.
پس از فكر كردن و مشورت، از پیامدهای تصمیم‌هایتان هراسناك نباشید. به خدا توكل كنید و در تمام امور از او كمك بخواهید.
باور كنید همانند دیگر انسان‌ها از توانمندی‌های بسیاری برخوردارید و از دیگران كمتر نیستید. فراموش نكنید نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیشتر است و نباید خود را دست كم بگیرد. تصمیم خوب در پرتو تكیه بر توانایی‌ها جبران ضعف‌ها و احساس توانمندی‌ها شكل می‌گیرد.
هر كاری را آسان تلقی كنید، زیرا همه سختی‌ها در برابر اراده پولادین انسان آسان می‌گردد. به استقبال كارهای به ظاهر دشوار بروید و به خود تلقین كنید می‌توانید در این امور درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام آنها را به دست آورید.
برای مدتی برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات خود را با فردی شایسته در میان بگذارید و از وی بخواهید مراقب باشد تا در شما دو دلی پیش نیاید اجرای تصمیماتتان را به تأخیر نیندازید.
از خواب زیاد پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزید.
با كسانی كه روحیه و اراده‌ای قوی دارند دوست شوید تا اراده شما نیز قوی گردد.
تصمیمات بجا و پرارزش گذشته خود رابه یاد آورید و توجه كیند كه چون گذشته برای انجام دادن كارهای مهم آمادگی دارد.
با تصمیم‌ها آسان در كارهای ساده، به تدریج خود باوری و توامندنی را در خویش پدید آورید و راه را برای تصمیم گیری در امور پیچیده و مشكل هموار سازید.
از شكست خوردن نهراسید و بدانید كه شكست‌ها پلی هستند به سوی موفقیت و كامیابی.
سرگذشت افراد سخت كوش و با اراده را مطالعه كنید و از آنها درس بگیرید.
بد نیست در این جا نگاهی به داستان موفقیت یكی از همین افراد با اراده بیندازیم:
سكاكی، مردمی فلز كار و صنعتگر بود و در كارش مهارت فراوانید اشت. او توانست با مهارت و دقت بالا، دواتی بسیار ظریف به همراه قفلی ظریف‌تر بسازد كه لایق تقدیم به پادشاه باشد. انتظار همه گونه تشویق و تحسین از هنر خودش را داشت. با هزاران امید و آرزو خدمت پادشاه رسید و هنرش را عرضه كرد. در ابتدا همانطوری كه انتظار داشت مورد توجه قرار گرفت، اما حادثه‌ای پیش آمد كه فكر و راه زندگی سكاكی را كاملا عوض كرد.
در حالی كه پادشاه مشغول تماشای هنر زیبای او بود و سكاكس هم غرق در خیالات خویش، خبر دادند یكی از دانشكندان آن زمان وارد میشود . همین كه او وارد شد، پادشاه چنان سرگرم پذیرایی و گفتگوی با او شد كه سكاكی و صنعت و هنرش را به لی از یاد برد. مشاهده این منظره تحولی عمیق در روح سكاكی به وجود آورد. فهمید كه از این كار تشویق و تقدیری كه می‌بایست نمی‌شود و همه امید‌ها آرزو‌هایش به نا امیدی تبدیل شد. ولی روح بلند پرواز سكاكی نمی‌توانست آرام بگیرد. حالا چه بكند؟ فكر كرد باید به دنبال درس و كتاب برود و امیدها و آرزو‌های گمشده‌اش را در آن راه جستجوكند. هر چند برای فردی كه دوره جوانی را طی كرده بود، همدرس شدن با كودكان تازه كار و نشستن در كنار آنها كار آسانی نبود ولی چاره‌ای جز این نیست ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است. از همه بد‌تر این كه وقتی شروع به درس خواندن كرد در خود هیچ‌گونه ذوق و استعدادی نسبت به درس خواندن ندید. شاید هم اشتغال چندین ساله او به كارهای فنی و صهعتی ذوق علمی و ادبی‌اش را خشك كرده بود. ولی نه سن بالا و نه كم شدن استعدادش هیچ كدام نتوانست او را از تصمیمی كه گرفته بود،منصرف كند. با جدیت فراوان مشغول كار شد، تا این كه اتفاقی افتاد. استادی كه به او درس می‌داد، این مسئله را به او یاد داد عقیده استاد این است كه پوست سگ با دباغی پاك می‌شود. قرار بر این شد كه سكاكی این جمله را حفظ كند و روز بعد آن را برای استاد بازگوید. سكاكی این جمله را ده‌ها بار پیش خودش تكرار كرد تا در جلسه امتحان خوب از عهده آن برآید. ولی همین كه خواست درس را پس بدهد، این طور بیان كرد: عقیده سگ این است كه پوست استاد با دباغی پاك می‌شود. خنده كودكان همكلاسی‌اش بلند شد. بر همه ثابت شد او در پیری هوس درس خواندن كرده به جایی نمی‌رسد.
سكاكی دیگر نتوانست در مدرسه و در شهر بماند و سر به صحرا گذاشت. جهان پهناور بر او تنگ شده بود و بسیار غمگین و ناراحت بود. اتفاقا هب دامنه كوهی رسید متوجه شد كه از بالای كوه قطره قطره آب روی صخره‌ای می‌چكد و در اثر ریزش مداوم آب، صخره سوراخ شده است. لحظه‌ای اندیشید و فكری مانند برق از مغزش عبور كرد. با خودش گفت:ذهن من هر اندازه ناتوان اشد از این سنگ كه سخت‌تر نیست. ممكن نیست پشتكار بی‌اثر باشد برگشت و آن قدر فعالیت و پشتكار به خرج داد تا استعدادش باز و ذوقش زنده شد و عاقبت یكی از دانشمندان كم نظیر ادبیات گشت.الان هم پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم كتاب‌هایش تدریس شده، از نظرات او استفاده می‌گردد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


How you can increase your height?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 05:51 ب.ظ
Link exchange is nothing else however it
is simply placing the other person's web site link on your
page at appropriate place and other person will also do same in support of you.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 04:39 ب.ظ
Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from
somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my
blog shine. Please let me know where you got your theme.
Many thanks
Foot Pain
شنبه 14 مرداد 1396 11:43 ب.ظ
When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me
when new comments are added- checkbox and now each time
a comment is added I get four emails with the exact same comment.
Perhaps there is a way you are able to remove me from
that service? Kudos!
elvia9ball63.jimdo.com
دوشنبه 9 مرداد 1396 07:47 ب.ظ
Thank you for every other informative web site. Where else could I am getting that type of information written in such a perfect approach?

I have a project that I'm simply now operating on, and I have
been on the look out for such information.
home std test
یکشنبه 4 تیر 1396 11:43 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا حل و
فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای
کوتاه در حالی که. من با این حال کردم مشکل خود را
با جهش در مفروضات و یک خواهد را سادگی به کمک
پر همه کسانی شکاف. که شما که می توانید انجام من می قطعا بود در گم.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:14 ب.ظ
If you want to get a great deal from this paragraph then you have to apply these strategies to your
won web site.
احسان
جمعه 19 خرداد 1391 02:39 ب.ظ
فکر نمیکنی شعار دادی من امسال من میدونیم که کجای کارمون اشتباه بوده اما اگه شما امروز تو خیابون بچرخید شما که به نظر خودت بیماری چطور میتونی با اون همه میل به لذت جنسی نگاهتا کنترل کنی؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر